IGCSE en AICE

IGCSE en AICE zijn van oorsprong Britse curricula.

Curriculum IGCSE
Het International General Certificate of Secondary Education (IGCSE) is een internationale variant op het Britse voortgezet onderwijs, dat met het diploma GSCE wordt afgesloten. Het IGCSE-onderwijs wordt doorgaans gegeven aan leerlingen van groep 3 en 4 (9th en 10th grade) op Britse internationale scholen. De examens voor het IGCSE-onderwijs worden apart afgenomen en leiden tot het IGCSE-diploma.

Het IGCSE kan niet vergeleken worden met een Nederlands diploma: het niveau ligt, afhankelijk van de vakken- en niveaukeuze, ergens tussen vmbo-t en havo. Met minimaal twee vakken op advanced subsidiary level (AS-level) wordt het diploma op havoniveau gehonoreerd. Hierdoor duurt de opleiding een jaar langer.

Leerlingen die een IGCSE-diploma willen behalen, moeten zeven vakken kiezen waarvan Engels en een uit elk van onderstaande disciplines. Het maakt niet uit uit welke discipline een leerling zijn zevende vak kiest:

  • Discipline I: Taal
  • Discipline II: Sociale Wetenschappen
  • Discipline III: Natuurwetenschappen
  • Discipline IV: Wiskunde
  • Discipline V: Creatieve, Technische en Beroepsmatige vakken

Nederlands en IGCSE
Binnen het IGCSE-onderwijs is het mogelijk om Nederlands als vak te kiezen; dit kan als eerste (moeder)taal of als vreemde taal.

IB of AICE als vervolg
De meeste leerlingen gaan na het IGCSE nog twee jaar verder met de middelbare school om toegang te krijgen tot een universiteit. Een van hun opties is om na het IGCSE International Baccalaureate-onderwijs te volgen. Daarbij is het mogelijk om het vak Nederlands te kiezen. 

Een andere optie is om een AICE-diploma te halen (Advanced International Certificate of Education). Het AICE is te vergelijken met het Nederlandse vwo. AICE betreft een combinatie van vakken uit drie disciplines: wiskunde en wetenschappen, talen, kunst en sociale wetenschappen. Om in aanmerking te komen voor een AICE-diploma, moet een leerling in totaal zes studiepunten verdienen door een combinatie te volgen van AS-Level vakken (1 studiepunt per vak) en A-Level vakken (2 studiepunten per vak). Een leerling moet minstens één vak per discipline volgen.

Nederlands en het AICE
Het niet mogelijk om Nederlands als vak te kiezen binnen het AICE. Wie de nodige certificaten op dit niveau heeft gehaald, wordt vaak wel geaccepteerd door het universitair onderwijs in Nederland. Omdat het vak Nederlands ontbreekt, kan een universiteit echter eisen dat een student eerst een taaltoets aflegt, voordat hij/zij wordt toegelaten.

Cambridge International Education
IGCSE- en AICE-onderwijs zijn onderdelen van het Cambridge International Education programma. Voor meer informatie, surf naar: www.cie.org.uk.